Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων συμμετείχε την Τρίτη, 6/2/2024 σε διαδικτυακό εκπαιδευτικό  προγράμματος με τίτλο «Στα χνάρια του Βαγγέλη Σούκα – Μια εικονική περιήγηση στη ζωή και το έργο του». Το πρόγραμμα διεξάγει το Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων- Κέντρο Εθνομουσικολογίας «Φοίβος Ανωγειανάκης». Προηγήθηκε η σχετική κατάλληλη προετοιμασία-συζήτηση από το ειδικά διαμορφωμένο εκπαιδευτικό υλικό σχετικά με τη ζωή του Βαγγέλη Σούκα, τσιγγάνικης καταγωγής, καθώς και βίντεο με τη ζωή των Ρομά.

Τα τμήματα Ε1 και Ε2, συνδέθηκαν ζωντανά για 1 ώρα από τις 11.00-12.00 με το μουσείο μέσω της πλταφόρμας museotek και τον ξεναγό κο Κων/νο Κωστή.  Οι μαθητές/τριες τραγούδησαν, γνώρισαν τα παραδοσιακά λαϊκά όργανα, από τον ζουρνά έως το κλαρίνο και μάλιστα κάποια παιδιά εξ αυτών έπαιξαν ζωντανά κιθάρα, ντέφι και τουμπερλέκι. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι εκπ/κοί: Σουφλάκος Νικόλαος-Δάσκαλος, Πλαστάρα Δέσποινα-Μουσικολόγος, και Λιάκου Χαρίκλεια, Εκπ/κός Γερμανικής και Δ/ντρια του Σχολείου. Ευελπιστούμε και σε άλλες παρόμοιες δράσεις, οι οποίες συμβάλλουν στο να διευρύνουν τα παιδιά Ρομά τους ορίζοντές τους, καθώς στερούνται ζωντανών εκπαιδευτικών επισκέψεων.